سیستم عامل کوثر

سیستم عامل فارسی کوثر

سیستم عامل کوثر

سیستم عامل فارسی کوثر

سیستم عامل کوثر

سیستم عامل کوثر یک سیستم عامل فارسی بر پایه معماری X86 می باشد. هدف این سیستم عامل تا اطلاع ثانوی آزمایشی / آموزشی می باشد. این سیستم عامل بر پایه هیچ سیستم عامل دیگری مانند لینوکس و ... نمی باشد و از ابتدا توسط توسعه دهندگان آن نوشته شده است.
ما از علاقمندان به برنامه نویسی و طراحی سیستم در همکاری و توسعه این سیستم عامل استقبال می کنیم. نیازی نیست که شما برنامه نویسی و یا ... خبره باشید. حتی با دانش کم هم می توان به ما کمک کرد.
امید است بعد از مراحل آموزشی به مرحله بهره برداری از یک سیستم عامل کاملا بومی برسیم.
emadrezvani@chmail.ir

آخرین نظرات
نویسندگان

الگوریتم های زمانبندی - راهکار کارایی برای سیستم

مازیار نون | دوشنبه, ۶ مرداد ۱۳۹۳، ۰۱:۴۹ ق.ظ

سلام

در این پست می خواهم در مورد یکی از جنبه های مهم در انتخاب مدل زمانبندی بحث کنم که معمولاً در بسیاری از سیستم عامل های غیر رسمی و شبه سیستم عامل ها آنرا در نظر نمی گیرند.

انتخاب مدل زمانبندی فقط به این موضوع بستگی ندارد که باید تنها یک سیاست انتخاب وظیفه برای سیستم عامل در نظر گرفته شود. بلکه این الگوریتم های مشهور که بسیاری از آنها را ما می شناسیم فقط به عنوان یک پایه برای طراحی الگوریتم های بهتر است. به عنوان مثال در یک سیستم عامل نمی شود فقط از الگوریتم RR استفاده کرد به این دلیل که مثلاً گاهاً مدل انتخاب آن براساس تقسیم بندی زمانی (نوعی عدالت خاص) است و این دلیل خوبی برای یک طراح سیستم عامل نیست.

شما هنگامی که مسئله های هم زمانی را دنبال می کنید وارد یک جریان خاص از عملیات می شوید که این جریان در واقع با زمانبندی ارتباط تنگانگی دارد. یعنی می توان گفت که مسئله همزمانی زمانی می تواند به بهترین نحو طراحی شود که الگوریتم زمانبندی داشت که بتواند نیازهای هم زمانی را تا حدی رفع نماید. وقتی که فرآیندها یا نخ ها نیاز به منابع دارند ، الگوریتم های ما تازه خود را نشان می دهند پس بهتر قبل از بکارگیری صریح الگوریتم ها در مسائل چندبرنامگی سیستم عامل آنها را با ابزارهایی مناسب شبیه سازی کنیم.

فرآیندها و نخ ها سخت با منابع درگیر هستند و در مسئله همزمانی گاهی در دسترسی به منابع بین آنها مسابقه (Race condition) راه می افتد و در بیشتر مواقع باعث ترافیک و در نهایت به بن بست می رسد.

 پس چگونه می توان از الگوریتم ها برای راهکارهای جلوگیری از مسائل این چنین استفاده کرد. یکی از روش ها دنبال کردن نخ و فرآیند است مانند اینکه شما کسی را تعقیب می کنید و لحظه به لحظه کار فرآیند را زیر نظر داشته باشید مانند اینکه چه منابعی می خواهد و آیا با این منابع به بن بست می رسد یا نه. یک رویکرد قدیمی به این صورت بود که این دنبال کردن را انجام می دادند و به محض اینکه فرآیند به حالت بن بست می رفت آن را قبضه می کردن این قبضه کردن های متوالی کارایی سیستم را پایین می آورد و برای سیستم های امروزی اصلاً منطقی نیست. با هر قبضه کردن ، یک الگوریتم شروع به اجرا می کرد و به دنبال بن بست می رفت. یک راهکار برای حل این مطرح شد و آن هم این بود که از الگوریتم هایی در کنار زمانبندی استفاده شود که بتوانند حساب فرآیندها و نخ ها را نگه داری کنند. این رویکرد حسابداری نام گرفت. چرا که در پایان یک صورتحساب به سیستم عامل می داد و سیستم عامل براساس این صورتحساب تصمیماتی اتخاذ می کرد. این صورتحساب باید در سیستم دسته بندی شود و براساس آن برای اجرای بعدی الگوریتم ها استفاده شود به عنوان یک نمونه می توان با این صورتحساب فهمید که کدام فرآیندها کمترین میزان خروجی تا هم اکنون داشته اند و براساس آن می توان تصمیم گرفت آیا برای این فرآیند قبضه کردن برای جلوگیری از بن بست مفید است یا خیر.

کمترین میزان خروجی تنها یکی از معیارها است که تنها نمی توان با این معیار تصمیم گرفت ، چرا که ممکن است آن فرآیند اولویت بالایی نسبت به رقبای خود برای بدست آوردن منبع داشته باشد. پس باید یکسری از معیارهای دیگر را در این سیاست الگوریتم بکار برد تا حق هیچ فرآیندی از بین نرود.

در یک نتیجه گیری این را خواستم بگویم که در انتخاب روش های زمانبندی باید خیلی دقت کرد. همچنین در استفاده از هم زمانی نیز باید توجه داشت که می توان از رویکرد حسابداری برای سیستم در برنام ریزی برای عملیات بعدی سیستم استفاده کرد و کارایی سیستم را در عملیات بعدی سیستم تغییر داد.


  • مازیار نون

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی