سیستم عامل کوثر

سیستم عامل فارسی کوثر

سیستم عامل کوثر

سیستم عامل فارسی کوثر

سیستم عامل کوثر

سیستم عامل کوثر یک سیستم عامل فارسی بر پایه معماری X86 می باشد. هدف این سیستم عامل تا اطلاع ثانوی آزمایشی / آموزشی می باشد. این سیستم عامل بر پایه هیچ سیستم عامل دیگری مانند لینوکس و ... نمی باشد و از ابتدا توسط توسعه دهندگان آن نوشته شده است.
ما از علاقمندان به برنامه نویسی و طراحی سیستم در همکاری و توسعه این سیستم عامل استقبال می کنیم. نیازی نیست که شما برنامه نویسی و یا ... خبره باشید. حتی با دانش کم هم می توان به ما کمک کرد.
امید است بعد از مراحل آموزشی به مرحله بهره برداری از یک سیستم عامل کاملا بومی برسیم.
emadrezvani@chmail.ir

آخرین نظرات
نویسندگان

جدول صفحه - نیاز حافظه مجازی

مازیار نون | پنجشنبه, ۱۹ تیر ۱۳۹۳، ۱۰:۰۷ ب.ظ

سلام

هنگامیکه در پروژه ای صحبت از حافظه مجازی می شود باید برای ترجمه آدرس ها راهکاری در نظر گرفته شود. حافظه مجازی بدون جدول صفحه و شناخت و درک ترجمه آدرس ها امکان پیاده سازی برای آن وجود ندارد. این در تمام پروژه های رسمی از ویندوز تا لینوکس کاملاً واضح و قابل اثبات است.

در این پست می خوام در مورد یکی از روش های ترجمه که در سیستم های مدرن استفاده می شود بپردازم.

در این روش اطلاعات نگاشت به جداول صفحه ای سازماندهی می شود ، که کلکسیونی از مدخل های جدول صفحه (PTE) هستند. هر PTE معمولاً اطلاعاتی برای تنها یک صفحه در یک زمان نگهداری می کند. به طور حداقلی ، یک PTE نشان می دهد که آیا صفحه مجازی در حافظه اصلی است ، بر روی دیسک است ، یا تخصیص نیافته است. با گذشت زمان ، حافظه مجازی برای اداره کاربردهای اضافی تکامل می یابد ، این کاربردها شامل حفاظت از فضای آدرس و حفاظت سطح صفحه است. بنابراین یک PTE معمولاً در حال حاضر شامل اطلاعات اضافی از جمله اینکه آیا صفحه دارای کد اجرایی است ، آیا آن تغییر کرده است اگر تغییر کرده است توسط چه کسی تغییر انجام شده است ، می باشد.

اغلب سیستم عامل های امروزی ، مانند ویندوز ، لینوکس ، و گونه های مختلف UNIX ، از فضای آدرس و حفاظت سطح صفحه در چنین روشی پشتیبانی می کنند.

با PTE ، سیستم عامل باید قادر به مشخص کردن موارد زیر باشد:

  • شماره شناسایی دارنده صفحه : شناسه فضای آدرس ، که گاهی اوقات یک کلید دسترسی نامیده می شود.
  • شماره صفحه مجازی
  • تعیین اینکه آیا PTE شامل اطلاعات ترجمه معتبر است: تعیین یک بیت اعتبار
  • اطلاعات ترجمه صفحه: موقعیت آن در حافظه (شماره قاب صفحه یا PFN) یا موقعیت بر روی دیسک (برای مثال ، یک شماره بلاک دیسک یا یک آفست به یک فایل جابجایی).
  • اطلاعات حفاظتی صفحه ، از جمله تعیین فقط خواندنی ، فقط نوشتنی ، خواندنی-نوشتنی.
  • تعیین اینکه آیا بر روی صفحه به تازگی نوشته شده است.
  • تعیین اینکه آیا به این صفحه به تازگی دسترسی شده: این به ما در روش های جایگزینی صفحه که من بعداً توضیح خواهم داد کمک می کند.
سیستم عامل از بیت های ارجاع و تغییر برای پیاده سازی یک تخمین برای به حداقل رساندن سیاست های جایگزینی صفحه استفاده می کند.
سیستم عامل به طور دوره ای بیت ارجاع را از تمام صفحات نگاشت شده به منظور اندازه گیری استفاده از صفحه پاک می کند.
در روش های جایگزینی صفحه با مشاهده بیت تغییر باید تصمیم گرفت که صفحه بر روی دیسک بازنویسی شود یا خیر. که این کار قبل از جایگزینی صفحه انجام می شود.

سازمان PTE به این صورت است که ممکن است به بعضی از آیتم ها به طور ضمنی ، اجازه مشاهده داده می شود. برای مثال ، در اغلب پیاده سازی ها نیاز به شماره صفحه مجای و شماره قاب صفحه نیست. به این ترتیب سازمان PTE به صورتی است که در روش های مراجعه باعث کاهش در PTE می شود.
در PTE ، در صورتیکه هر فرآیند دارای جدول صفحه خود است یا اگر مکانیزم دیگری به جز شناسه های فضای آدرس وجود دارد که با آدرس های تولید شده توسط فرآیندهای نامرتبط متفاوت است ، نیازی به شناسه فضای آدرس نیست.

مدلی که در بالا به طور خلاصه توضیح دادم در بسیاری از سیستم عامل های رسمی به کار گرفته شده است و نتایج خوبی برای مدل توسعه ارائه داده است از جهت باید با دقت بالا و با شناخت دقیق معماری و سازمان اداره کردن حافظه روش را به کار گرفت. این روش تا حدودی باعث کاهش سربار و حتی فضای به کار گرفته شده در حافظه شد.


  • مازیار نون

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی