سیستم عامل کوثر

سیستم عامل فارسی کوثر

سیستم عامل کوثر

سیستم عامل فارسی کوثر

سیستم عامل کوثر

سیستم عامل کوثر یک سیستم عامل فارسی بر پایه معماری X86 می باشد. هدف این سیستم عامل تا اطلاع ثانوی آزمایشی / آموزشی می باشد. این سیستم عامل بر پایه هیچ سیستم عامل دیگری مانند لینوکس و ... نمی باشد و از ابتدا توسط توسعه دهندگان آن نوشته شده است.
ما از علاقمندان به برنامه نویسی و طراحی سیستم در همکاری و توسعه این سیستم عامل استقبال می کنیم. نیازی نیست که شما برنامه نویسی و یا ... خبره باشید. حتی با دانش کم هم می توان به ما کمک کرد.
امید است بعد از مراحل آموزشی به مرحله بهره برداری از یک سیستم عامل کاملا بومی برسیم.
emadrezvani@chmail.ir

آخرین نظرات
نویسندگان

رفتار فرآیند و نخ (چرخه زندگی) - بخش اول

مازیار نون | دوشنبه, ۱۶ تیر ۱۳۹۳، ۱۰:۳۷ ق.ظ

سلام

فرآیندها و نخ ها در سیستم دارای رفتاری هستند این رفتار حالت یک فرآیند را نشان می دهد.با شناخت این حالت می توان به وضعیت فرآیند پی برد.

حالت فرآیند در سیستم های چندبرنامگی ، یک فرآیند را دنبال می کند. علت آن هم مدیریت سیستم عامل است که در قبال فرآیندها انجام می شود.

هنگامیکه در مورد مدیریت فرآیند صحبت می کنیم ، نیازمند دنبال کردن آن هستیم تا بتوانیم آن را برای اجرا زمانبندی کنیم. مسئله ای که در این زمینه مطرح است این است که بسیاری از متخصصان طراحی سیستم عامل معتقد هستند که سیستم عامل همیشه در کامپیوتر شما در حال اجرا نیست و فقط در صورت نیاز فراخوانی می شود. این مطلب از آنجا ناشی می شود که سیستم عامل نیز خود یک فرآیند است اما از نوع هسته. به این دلیل فرآیندها در سیستم عامل حکم کارمند را بر عهده دارند که به مدیر نیاز دارند. فرآیندها برنامه های کامپیوتری هستند که ما بر روی کامپیوتر اجرا می کنیم و بعد از اجرا مفهوم واقعی فرآیند را به خود می گیرند. پس اگر سلسله مراتب سیستم عامل را به عنوان یک معماری سیستم در نظر بگیریم ، فرآیندها به عنوان برنامه های کاربردی بر روی هسته سیستم عامل اجرا می شوند و از این جهت نیاز به مدیریت دارند.

برای مدیریت فرآیندها یا نخ ها اولین مسئله که سیستم عامل به آن نیاز دارد ، شناخت رفتار فرآیند است اما چرا؟ چون که با شناخت فرآیند یا نخ می توان به سیستم عامل کمک کند که متناسب با هر حالت فرآیند روال های مدیریتی را برای آن اجرا کند.

رفتار فرآیند با دنبال کردن دستوراتی که فرآیند اجرا می کند مشخص می شود . این رفتار یک لیست است که Trace (لیست ردیابی) نامیده می شود این لیست شامل دستوراتی است که فرآیند یا نخ اجرا می کند. به عنوان مثال اگر در لیست ردیابی یک نخ یا فرآیند دستور فراخوانی یک دستگاه I/O بود ، در این صورت آن فرآیند یا نخ باید برای دسترسی به دستگاه مربوطه منتظر بماند این انتظار به معنای مسدود شدن موقتی فرآیند است (البته برای نخ ها یک استثناء است که در مقالات آینده خواهم گفت) ، پس فرآیند عملاً کاری ندارد و منتظر است ، پس سیستم عامل این دستور را تفسیر کرده و رفتار فرآیند یعنی انتظار و مسدود را برای آن مشخص می کند.

اما بعد از آن دستور ، این حق فرآیندهای دیگر است که به CPU تحویل داده شوند ، از این جهت پس از عملیات context switching و انتقال فرآیند مسدود شده به صف مسدود آن دستگاه ، یک برنامه در حافظه که همیشه مقیم (توزیع کننده) است فراخوانی می شود و آن برنامه پروسه انتخاب فرآیند بعدی را بر عهده دارد که یک فرآیند را براساس سیاست های سیستم عامل در قبال زمانبندی انتخاب و نهایتاً تحویل CPU داده می شود.

این فرآیند نیز یک حالت دارد و قبل از تحویل به CPU حالت آماده و بعد از تحویل حالت اجرا دارد.

با این حال ما می توانیم تصمیم بگیریم که یک فرآیند مانند هر چیز دیگری یک طول عمر دارد. و این طول عمر به عنوان چرخه زندگی او محسوب می شود. تنها تفاوت با جهان واقعی این است که فرآیند بعد از پایان عمر ، حذف نمی شود بلکه دوباره passive (غیر فعال) می شود.

طراحی چرخه زندگی برای فرآیند یا نخ می تواند با موضوع ماشین های حالت پیاده سازی شود.

ادامه مطالب در بخش بعد...

با تشکر

تیم سیستم عامل کوثر


  • مازیار نون

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی