سیستم عامل کوثر

سیستم عامل فارسی کوثر

سیستم عامل کوثر

سیستم عامل فارسی کوثر

سیستم عامل کوثر

سیستم عامل کوثر یک سیستم عامل فارسی بر پایه معماری X86 می باشد. هدف این سیستم عامل تا اطلاع ثانوی آزمایشی / آموزشی می باشد. این سیستم عامل بر پایه هیچ سیستم عامل دیگری مانند لینوکس و ... نمی باشد و از ابتدا توسط توسعه دهندگان آن نوشته شده است.
ما از علاقمندان به برنامه نویسی و طراحی سیستم در همکاری و توسعه این سیستم عامل استقبال می کنیم. نیازی نیست که شما برنامه نویسی و یا ... خبره باشید. حتی با دانش کم هم می توان به ما کمک کرد.
امید است بعد از مراحل آموزشی به مرحله بهره برداری از یک سیستم عامل کاملا بومی برسیم.
emadrezvani@chmail.ir

آخرین نظرات
نویسندگان

معماری سیستم عامل - مدل ها و هسته ها - بخش سوم

مازیار نون | سه شنبه, ۷ مرداد ۱۳۹۳، ۰۸:۲۳ ق.ظ

سلام

در ادامه مباحث مربوط به معماری سیستم عامل ها امروز به بحث هسته ها از دید دیگری نگاه می کنیم.

مدل های که تا امروز مطرح شدند هرکدام معایب و مزایای خاص خود را دارند. لذا برخی از سیستم عامل ها مدل های هسته خاص خود را دارند. اما پیروی از مدل هسته های مشهور می تواند به ما در طراحی مولفه ها و برنامه ریزی برای ارتباط مولفه ها و کنترل آنها کمک کند. هر مدل برای خود براساس ساختار خاص طراحی شده است از این جهت دست ما برای تغییرات اساسی و برنامه ریزی در زمان طراحی معماری سیستم عامل باز است.

وجود هسته در واقع به این دلیل بود که مرکز محاسباتی برای سیستم عامل طراحی شود. در این مرکز محاسبات کلیه وظایف سیستم عامل مانند یک سازمان انجام می شود. کل مولفه هایی که در این قسمت قرار دارد باید توسط سیستم عامل کنترل شوند. اما سوالی که مطرح می شود این است که تا چه حد سیستم عامل درگیر عملیات درون هسته باشد؟

 در واقع مدل هایی ابتدایی مانند هسته یکپارچه بسیار درگیر این عملیات بود و این با توجه به رشد سخت افزار و تطبیق سیستم عامل (طراحی نسخه جدید) با سخت افزار اصلاً منطقی نبود. خوب شما باید از امکانات سخت افزار جدید حداکثر استفاده را بکنید پس نیاز به اضافه کردن ویژگی جدید به هسته دارید این یعنی تغییر سیستم ارتباطی با مولفه های دیگر ، اضافه شدن به هسته ، کامپایل طولانی ، و در نهایت بزرگ شدن هسته را به همراه خواهد داشت. برخلاف بعضی از صحبت ها که هسته یکپارچه طراحی آن ساده تر از بقیه است ، هسته یکپارچه با بزرگ شدن پیچیده تر و در اشکال زدایی بسیار دشوار می شود.حالا تنها کاری که می توانید بکنید اینکه به سمت بهینه سازی کد بروید!!!. که کار منطقی نیست.

مدل هسته ای که MIT پیشنهاد کرد مدلی بود که تا حد زیادی مولفه ای بود. و توانست بر رقیب خود یکپارچه پیروز شود. این مدل بار زیادی را از دوش هسته بر می دارد. هدف ماژولار شدن سیستم است. بسیاری از سیستم عامل ها به سمت این مدل رفتند و هنوز از آن استفاده می کنند ولی یک امتیاز برای این مدل که توانسته هنوز بازار را بدست بگیرد این سوال مطرح شد که ریز هسته تا چه اندازه می تواند کوچک شود؟ این سوال دست ما را در کوچک کردن هسته باز گذاشته است که برعکس در مدل یکپارچه این چنین نبود. اما در مدل ریز هسته شما روی یک موضوع تاکید زیادی دارید: ارتباطات. مسئله ارتباطات بر چند حالت ارتباطی (IPC ، صف ، مدل کلاینت سرور و ...) تاکید دارد. در مدل ریز هسته تنها سوال بالا امتیاز برای طراحان محسوب نشد بلکه به نظر بنده معماری سیستم عامل نیز دخیل بود. معماری سیستم عامل توانست قابلیت بیشتر ، امکان بیشتری به هسته برای طراحان بدهد تا بتوانند با خیال راحت تری برای طراحی هسته تصمیم بگیرند.

مدل که مایکروسافت از آن بعدها تا به امروز استفاده کرد با توجه به مسائل شی گرائی در سیستم عامل شی گرای مایکروسافت مطرح شد. این مدل که ترکیبی از مدل یکپارچه و ریز هسته است هدف آن بهره گیری از مزایای هر دو مدل است. البته تنها با این مزایا این مدل به یک هدف خوب برای طراح مطرح نمی شود بلکه معماری سیستم عامل می تواند به آن کمک کند که تا حدی بتوانیم با هر دو مدل یک نقطه اشتراک داشته باشیم یعنی هسته هم بتواند ناظر عملیات های فرآیند کاربر باشد و هم محاسبات خود را انجام دهد. این به نظر می رسد یک توازنی بین فضای کاربر و فضای هسته را برقرار کرده است. این توازن در سیستم عامل مایکروسافت با مفهوم شی به خوبی تطبیق دارد. مدل ارتباطی نیز می تواند مبتنی بر شی طراحی شود همزمانی در سطح هسته به راحتی انجام می شود.


  • مازیار نون

نظرات  (۱)

سلام من یک سوال داشتم.آیا یک سیستم عامل میتواند دو هسته داشته باشد؟؟چرا؟؟

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی